Сабақ тақырыбы: /Сағаттың шығу тарихын зерттеймін\
Сабақ мақсаты:
3.2.4.1 өз бетінше сабақтың тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
3.2.5.1 түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) берілген тақырып/сұрақ бойынша алған ақпараттарда
кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау
Сабақ типі: Жаңа сабақ
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: сұрақ - жауап, әңгімелеу, түсіндіру, салыстыру,зерттеу.
Сабақ көрнекілігі: сурет, таблица, интерактивті тақта, қосымша тапсырма.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, өзін - өзітану
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
«Ыстық лебіз» Оқушылар шеңбер құрып, өлеңді хормен айту арқылы бір-бірлеріне сəттілік тілейді.
Қайырлы күн, досым!
Қайырлы күн болсын.
Бүгінгі күн біз үшін
Сəттілікке толсын!
Қызығушылықтарын ояту: Логикалық сұрақтар
ІІ. Үй жұмысын пысықтау
1. Үйге берілген тапсырманы тексеру. Оқушылар сағат туралы дайындаған мәліметті тыңдау
ІІІ. Жаңа сабақ: Тақырып не туралы деп ойлайсыңдар? Сағаттардың шығу тарихы туралы мағұлмат беру.Слайд
Сағатты қанша уақытты көрсеткенін не арқылы білеміз?
Тіл
ІҮ. Жаңа сабақты меңгергенін байқау:
9-жаттығу .Жұмбақты оқып шешу, сұрақтарға жауап беру.
Топпен жұмыс: (2 минут ) суреттерді ретімен жапсыру . Бұрын уақытты қалай өлшеген? Қазір уақытты қалай өлшейміз?
Бұрын: Көзді ашып жұмғанша «1 секунд», Сүт пісірім уақыт «5-10 минут»,
Ет пісірім уақыт «2-2,5 сағат»,
Таң сәрі – жерге жарық түсе бастаған кез
Сәске түс – түске жақындаған мезгіл, сағат 12 шамасы Кеш – ымырт жабылып, қас қарайған мезгіл.
Іңір – күн батып, қас қарайған кез.
Қазір:Секунд, минут, сағат, күн, апта, ай, жыл.....
Жеке жұмыс
10-жаттығу .Берілген сөздер тобын пайдаланып сөйлем құрастырып жаз.
(Алтын уақыт, алтын сағат) \ Уақыт алтыннанда қымбат.Алтын уақыт-өмірің. Адам өмірңндегі ең қымбат байлық ол-уақыт.Алтын уақытты-босқа өткізбе.\ Алтынан жасалған сағат
Суретте қай кезең бейнеленгенін шамамен анықтау,талқылау.
Талқылауға арналған сұрақ үлгілері:
Суретте нені көріп тұрсың?
Бұл қай кезеңді суреттейді деп ойлайсың? Неліктен?
Бүгінгі күнмен салыстырғанда қандай айырмашылықтар байқадың?
Сурет несімен ұнады?
«Венн диаграмасы» арқылы салыстыру
Жеке жұмыс: Суретте көрсетілген 12 әріптен 21 сөз шығарып көріңдер. Ол үшін ешқандай әріп тастамай рет-ретімен оқи бер. (Қанша сөз тапты оқу ,қайталанған сөздерді оқымау керек) жоқ сөздерді толықтыру, мағынасын түсіндіру.
Ү. Сабақты бекіту:
Карточкамен жұмыс: Сөздердің тура және ауыспалы мағыналарын жаз.
ҮІ. Сабақты қорыту:
1.Өзін бағалау парағын толтыру
Оқушылар бір - біріне жаңа тақырып бойынша сұрақтар қояды.
2. Оқырман көзімен: Не білдік? Не үйрендік?
ҮІІ. Бағалау
ҮІІІ. Үйге тапсырма: бет 77 , 11- жаттығу. Тиісті тыныс белгілерін қойып, өлеңді көшіріп жазыңдар