Математика пәнінен ашық сабақ 4- сынып
Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілі
Мақсаты: оқушыларды екі таңбалы санға жазбаша
көбейту тәсілін үйрету; есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс
сөйлеуді, функционалдық сауаттылықты білуін дамыту,балаларды ақыл-ой, еңбек
тәрбиесіне баулу, пәнге деген
сүйіспеншлігін ояту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі
түсіндіру, көрсету,зерттеу, талдау, өзіндік.
Көрнекілігі:
қосымша тапсырмалар, жазылған үлестірмелер.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық дайындық
Күннен, жерден нәр алған
Біз – өмірдің гүліміз
Есептерден басталған
Сәтті болсын күніміз.
Математика керек әр күнге,
Математика қажет өмірде
Математиканы оқимыз
Миымызға тоқимыз .
Үй тапсырмасын тексеру.
Тірек білім ,
білік,дағдыны белсендіру., өткен сабақты қайталау.
А)1-ден 10 дайін
ауызша санап қолмен
керісінше 10-нан 1-ге дейін сандарды жазу /тақтаға
1 2 3 4 5 6 7 8 9
10
10 9 8 7 6 5 4 3 2
1
Ә) қайталау екі таңбалы санға көбейту және бөлу/ үлестірме
90:18=5 72*2=144
84:21=4 76*20=1520
Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын хабарлау.Бағалау парағын үлестіру, сәттілік тілеу
Көркем жазу
. 345
сандарынан үш таңбалы сандар
жазу.
Жаңа сабақ
/тақырыпты ай күнді жазу.
1-кезең . Оқулық, тақырып бойынша жұмыс
№1тақтаға
135*3=405 296*2=592 76*2=152
135*30=4
050
296*20=5 920
76*20=1 520
№2 тапсырма түсіндіру, (ә) тақтаға орындау
Түсіндіру.
ә)
345∙34=11730
|
983 ∙31=30473
|
234∙34=7956
|
СЕРГІТУ СӘТІ
№3 /үлестірме б/ша
өздік жұмысы
40+38= 78 км
78*2=156 км
78*3=234 км
4*312=312
Қозғалыс уақыты |
1 сағ |
2 сағ |
3 сағ |
4 сағ |
Теплоходтардың арақашықтығы |
78 км |
156 км |
234 км |
312 км |
№4 есеп оқушылармен талдай отырып шығару .
/тақтаға 4- сынып
V¹=70 км/сағ
V²=60 км/сағ
S=260км
t =? Сағ
Шешуі: 70км/сағ+60 км /сағ=130 км/сағ
t =260 км: 130 км/сағ=2 сағ/
Жауабы: 2 сағаттан кейін кездеседі.
2-кезең. Ойлы болсаң озарсың! PISA халықаралық зерттеуінің
тапсырмалары:
А)Балнұр
бөлменің
бұрышына қорапшалар жинай бастады. Қорапшалардың өлшемдері бірдей. Ол неше
қорапша пайдаланды?
А) 25 В) 19 С) *18 D) 13 3*4=12+6=18
Ә) Стадионның жүгіру жолында
2 спортшы жүгірді. Қайрат 2 км, ал Асан сондай уакытта 3 км жүгірді. Қайрат 6
км жүгірді, сонда Асан қанша километр жүгірді.
Жауабы: 7 км
Қорытынды: Бүгін сабақта не білдік?
Рефлексия
-Сендерге
қандай тапсырма ұнады?
-Қандай тапсырманы орындауда қиналдыңдар?
3-кезең .Өзіңді
бағалау./Алма ағашына алмалар жапсыру.
Жасыл түс –бәрін түсіндім, маған сабақ ұнады.
Қызыл түс-маған қиын болды, мен ештеме
түсінгенім жоқ
Сары түс – мен өзіме
сенімсізбін, әлі толықтырып білуім керек.