Анализ 2024-2025 жылдарға арналған 1-сыныптағы тәрбие жұмысы оқу ж.
Өткен оқу жылының басым тәрбиелік міндеттері: бастауыш сынып оқушыларының ұжымын дамыту, тапсырма бойынша жауапты оқушыларды таңдау, өз іс-әрекетіне жауапкершілікпен қарау, қиналғандарға көмекке келу қабілеттерін дамыту болды., оқушылардың оңтайлы дамуына жағдай жасау, толеранттылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу және эстетикалық сезімдерін дамыту, өз Отанының патриоттарын тәрбиелеу.
Мақсат:Сынып ұжымында өмір сүруді және сыныптастарымен достық қарым-қатынас пен өзара көмек қарым-қатынасын құруды білетін баланың даралығын дамытуға және ашуға бағытталған сыныптың тәрбиелік жүйесін модельдеу және құру.
Басты міндет:
Шығармашылық өзін-өзі анықтауға қабілетті рухани-адамгершілік, интеллектуалдық, дербес, дені сау тұлғаны дамытуға жағдай жасау.
Осы мақсатқа жету үшін келесі міндеттерді шешу қажет болды:
Әлеуметтік - баланы қорғау, оған жан-жақты көмектесу, әлеуметтік байланыстар жүйесіне енгізу, уақыт өте қолайлы жағдай жасау мақсатында отбасымен және мектептен тыс ұйымдармен қарым-қатынас жасау.тұлғаның қалыптасуы, жүзеге асырылуы сыныптан тыс тәрбие жұмысы және тәрбие жұмысының бағдарламасы арқылы.
Диагностикалық– тәрбие жүйесін дұрыс ұйымдастыру мақсатында оқушылардың тұлғалық қасиеттерін, мінез ерекшеліктерін зерделеу.
Тәрбиелік -
1. Оқушылардың интеллектуалдық-танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру, оқуға, білімге, іс-әрекетке эмоционалды-жағымды қатынасты қалыптастыру.
2. Сабақтың және сыныптан тыс жұмыстардың тәрбиелік әлеуеті арқылы азаматтық-патриоттық қасиеттерді тәрбиелеу.
3. Ерекше назар аударуды және көзқарасты қажет ететін балалармен жеке жұмыс жүйесін жетілдіру.
4. Тұлғаның азаматтық белсенділігін қалыптастыру арқылы мектептегі оқушыларды басқаруды дамыту.
5. Танымдық қызығушылықты дамыту, интеллектуалдық деңгейін арттыру.
6. Балаға әр түрлі іс-әрекеттегі қиындықтарды жеңуге, дербестігін қалыптастыруға көмек көрсету.
Менің ойымша, алға қойылған міндеттер белгілі бір жас кезеңінде тұлғаны қалыптастырудың өзекті бағыттарына сәйкес келеді:
Сыныптың өткен жылдағы тіршілік әрекетінің қорытындылары сынып ұжымын қалыптастыру бойынша таңдалған нұсқаулардың дұрыстығын және оларды ойын арқылы жүзеге асыру тәсілдерін көрсетеді., денсаулық сақтаушылар технологиялар. Әңгімелесу, әртүрлі тақырыптағы сынып сағаттары, ойындар, жалпы мектептік іс-шаралар сияқты педагогикалық ықпал ету құралдары тиімді болды.
Сыныптағы тәрбие процесінің ұйымдастырылуы мен тиімділігін талдау
Тәрбие жұмысында әртүрлі формалар мен әдістерді қолдану өзіндік нақты нәтижелер береді. Іс-шаралардың тақырыптары әртүрлі болды, тұлғаны жан-жақты дамытуға және тәрбиелеуге бағытталды. Әрбір бала өзінің ең жақсы қасиеттерін көрсете алатын, алған білімдерін барынша қолдана алатын тақырыпты таба алды. Бұл сыныптағы достық ортаны, қатысушылар үшін сәттілік жағдайын қалыптастырды.
Балалардың іс-шараларының барлығы дерлік қызығушылық пен белсенді қатысуды тудырды. Әрине, балалар өз көріністерінде еркін болуы үшін оларға еркіндік қажет, бірақ міндеттерімен шектеседі. Белгілі бір шектеулер мен міндеттерсіз еркіндік пен құқықтар болмайды. Әркімнің бостандығы басқаның еркіндігінің жоқтығы басталған жерде аяқталады. Мұны адамдар арасындағы қарым-қатынаста толеранттылық қалыптасқанға дейін балаларға үнемі түсіндіру қажет. Әрине, бұл бір жылдық емес, бірнеше жылдық жұмыс, ең бастысы – қол жеткізілген деңгейде тоқтап қалмау.
Отбасымен педагогикалық қарым-қатынасты талдау
Оқу жылы бойы ата-аналармен жұмыс жүргізілді. Тақырыптар бойынша жеке әңгімелесулер мен тақырыптық кеңестер, ата-аналар жиналыстары өткізілді:
1.«Оқу үдерісін ұйымдастыру-тәрбие процесінің 2024 ж-2025 оқу ж. Кіріс диагностикасы. Мектеп өміріне дайындық".
2.«Желідегі қауіпсіздік интернет. Қорытындылар».
3.«Құқық бұзушылықтың алдын алу және кәмелетке толмағандардың өлімінің, жарақаттануының, суицидінің алдын алу. Көктемгі-қысқы кезеңдегі су айдындарындағы тәртіп ережелері мен қауіпсіздік шаралары".
4. "Отбасы – қоғамның бірлігі. Оқу жылының қорытындысы. Жазғы демалыс кезеңіндегі оқушылардың қауіпсіздік ережелері".
Ата-анаммен үнемі байланыста боламын. Олар мектепке барады, балаларының жетістіктері мен сәтсіздіктеріне қызығушылық танытады. Мен ата-аналарды тек мұғаліммен бірге баласына көмектесе алатындығына сендіруге тырысамын.
Ата-аналармен жұмыс:
1. Балаларды отбасында тәрбиелеуге мектеп пен ата-аналардың назарын күшейту. 2. Жыл бойы өмірлік қиын жағдайға тап болған отбасыларға бару. 3. Ата-аналар жиналысын жүйелі түрде өткізу.
4. "Сынып жетекшісі/мұғалім балалар мен ата-аналардың көзімен" тақырыбында тестілеу өткізіңіз.
Ата-аналардың сынып жиналыстарына қатысуының жоғары белсенділігін атап өткім келеді, бұл осы іс-шаралардың маңыздылығын, ата-аналардың балаларына деген қызығушылығын, балаларының жетістіктері мен сәтсіздіктерін зерттеуге және тиісті шараларды қабылдауға деген қызығушылығын көрсетеді. Сауалнама нәтижелері мұғалім және сынып жетекшісі, оқушы ретіндегі жұмысыма қанағаттанушылығымның жеткілікті деңгейін көрсетті 1 сыныптың, сондай-ақ олардың ата-аналарының. Бұл мен үшін өте маңызды. Мен келесі жылы да олардың үміттерін ақтауға тырысамын.
Сынып жетекшісі: Құдайбергенова Б.
2024-2025 оқу жылының 1 жартыжылдығындағы 2-сыныптағы жұмыс туралы есеп
Сынып жетекшісі: Майбах Б.
1. Кіріспе:
2024-2025 оқу жылының 1 жартыжылдығында сыныппен жұмыс оқу жоспарларын орындауға, оқуға жауапкершілікпен және құрметпен қарауға тәрбиелеуге, тәртіпті нығайтуға, сондай-ақ оқушылар арасындағы жағымды әлеуметтік ахуалды қолдауға бағытталды.
2. Оқу іс-әрекеті:
3. Сынып сағаттары:
Мектебіміздің білім беру бағдарламасы аясында әлеуметтік және мәдени өмірге қатысты маңызды тақырыптарға арналған бірқатар сынып сағаттары өткізілді. Бұл баяндамада қарастырылған негізгі тақырыптар сипатталған: "Менің Қазақстаным", "Мен және менің отбасым", "Желідегі жас шектеулері. Олар не үшін қажет? Қорғау буллинга!", "Еңбек - өмірдің негізі", "Біз сіздерді жақсы көреміз және бағалаймыз. Қарттар күніне", "Мұғалім - барлық уақыттағы мамандық", "Цифрлық әлемдегі қауіпсіз қадам", "Республика - менің мақтанышым!". Осы сынып сағаттарының әрқайсысы оқушылардың білімін тереңдетуге және олардың әлеуметтік жауапкершілігін дамытуға бағытталды.
"Менің Қазақстаным" сынып сағаты еліміздің мәдени және тарихи аспектілеріне арналды. Оқушылар Қазақстан аумағында тұратын ұлттардың алуан түрлілігі, біздің бай тарихымыз бен салт-дәстүрлеріміз туралы білді. Сабақтың бір бөлігі мемлекеттік рәміздер мен олардың маңыздылығын талқылауға арналды. Бұл студенттерге өздерінің жеке басын жақсырақ түсінуге ғана емес, сонымен қатар басқа халықтардың мәдениетін құрметтеуге тәрбиелеуге көмектесті.
"Мен және менің отбасым" сабағы аясында біз отбасылық құндылықтардың маңыздылығын және олардың тұлғаның қалыптасуына әсерін талқыладық. Оқушылар отбасы туралы, ата-аналары мен бауырларынан нені бағалайтыны туралы әңгімелерімен бөлісті. Бұл сыныпта жылы және сенімді атмосфераны қалыптастыруға ықпал етті, сонымен қатар балалар арасындағы қарым-қатынасты нығайтып, отбасылық байланыстарды сақтаудың маңыздылығын түсінуге көмектесті.
"Желідегі жас шектеулері" тақырыбындағы сынып сағаты интернеттің өскелең ұрпаққа ықпалының күшеюіне байланысты ерекше өзекті болды. Біз әлеуметтік желілерді пайдаланудағы шектеулер үшін қандай қауіпсіздік шаралары бар екенін егжей-тегжейлі талдадық және онлайн-платформалар, мәселені талқылады буллинга интернетте.
Қарттар күніне орайластырылған сынып сағаты аға ұрпақты құрметтеуге тәрбиелейтін алаңға айналды. Оқушылар ата-әжелеріне арнап құттықтаулар дайындап, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып келе жатқан естеліктері мен салт-дәстүрлерін сыныппен бөлісті. Бұл сағат балаларға отбасылық байланыстар мен сабақтастықтың маңыздылығын еске салды.
"Мұғалім - барлық уақыттағы мамандық" сабағы мұғалімнің әр адамның өміріндегі рөлінің маңыздылығына арналды. Біз мұғалімдердің қоғамның болашағын қалай қалыптастыратынын және мұғалім мамандығының кез келген дәуірде неге соншалықты маңызды екенін нақты талқыладық. Оқушылар ұстаздарына алғыс айту мүмкіндігіне ие болды, бұл ұстаздарға деген құрмет пен құрмет ахуалын тудырды.
"Цифрлық әлемдегі қауіпсіз қадам" сынып сағатында цифрлық сауаттылықтың маңыздылығына баса назар аударылды. Біз Интернеттегі қауіпсіз жүріс-тұрыстың негізгі ережелерін және жеке деректерді қорғау тәсілдерін талқыладық. Оқушылар бұл туралы білді киберқауіптер туралы және виртуалды кеңістіктегі қауіптерді тани білу қаншалықты маңызды екендігі туралы.
Қорытынды тақырып "Республика - менің мақтанышым!" оқушыларға патриотизм мен өз еліне деген мақтаныш сезімдерін көрсетуге мүмкіндік берді. Сабақ барысында біз Қазақстанның халықаралық аренадағы жетістіктерін, оның мәдени және экономикалық дамуын қарастырдық. Балалар өз Отанының болашағына деген көзқарастарын көрсететін шағын жобаларды дайындай алды.
Жоғарыда аталған тақырыптар бойынша сынып сағаттарын өткізу оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп қана қоймай, жетілген және жауапкершілікті сезінетін азаматтарды қалыптастыру үшін қажетті құндылықтарды нығайтуға ықпал етті. Отбасы, еңбек, цифрлық әлемдегі қауіпсіздік және патриотизм сияқты өзекті мәселелер мен құндылықтарды талқылау жас ұрпаққа заманауи қоғамда дұрыс бағдарлануға және саналы шешімдер қабылдауға көмектеседі.
4. Қауіпсіздік сабақтары:
Әңгімелесу тақырыптары нақты әлемде де, виртуалды ортада да қауіпсіздіктің маңызды аспектілерін қамтиды.
Тақырыптардың бірінші тобы ("іс-әрекеттер тж саяхат кезінде") саяхат кезінде төтенше жағдайларға дайындыққа бағытталған. Өрттер, жер сілкіністері және су тасқыны – кенеттен пайда болуы мүмкін нақты қауіптер. Мұндай жағдайларда дұрыс әрекеттерді білу өмірді сақтап қалуы мүмкін. Курстың бұл бөлігінің мақсаты тек теориялық білімді беру ғана емес, сонымен қатар қатысушыларға стресстік жағдайларда сабырлы және тиімді әрекет етуге көмектесетін жақсы әдеттерді қалыптастыру болып табылады.
Тақырыптардың екінші тобы ("қорғау буллинга!", "өзім туралы жеке ақпаратты беру тәуекелдері" "Мен не алуға құқығым бар?", "рөлдік құрылым кибербуллинга. Егер сіз қатысушы болып қалсаңыз не істеу керек. Өзіме алғашқы медициналық көмек"."ата-аналармен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін қалай ашық талқылауға болады") өзекті мәселеге арналған киберқауіпсіздік.
Қазіргі әлемде интернет өмірдің ажырамас бөлігіне айналды және балалар, ересектер сияқты, әртүрлі қауіптерге ұшырайды онлайн-кеңістікте.
Оларды қауіпті жағдайларды тануға, жеке мәліметтерін қорғауға, виртуалды әлемдегі құқықтары мен міндеттерін түсінуге үйрету маңызды.
Тақырыптар кибербуллинга, оның механизмдері мен салдары, сондай-ақ оған қарсы тұру тәсілдері осы әңгімелер тобында орталық орын алады. Контексте өзіңе "алғашқы көмек көрсету" дағдыларын үйрету онлайн-агрессиялар – балаларға эмоционалдық стрессті жеңуге және жақын адамдарынан қолдау табуға көмектесетін маңызды аспект.
Ата-аналармен және сенімді ересектермен қауіпсіздік туралы ашық диалог желідегі келеңсіз жағдайлардың алдын алудың негізгі элементі болып табылады.
Осылайша, әңгімелердің бұл циклі нақты әлемде де, виртуалды ортада да балалардың қауіпсіздігіне қатысты мәселелердің кең ауқымын қамтиды.
Ол қатысушылардың өз қауіпсіздігіне жауапкершілікпен қарауын қалыптастыруға, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын және қауіп-қатерлерге төтеп беру қабілетін дамытуға бағытталған.
5 ЖҚЕ:
Әңгімелесудің негізгі мақсаты оқушылардың ЖКО туындау себептері туралы хабардар болу деңгейін арттыру, сондай-ақ олардың жол қозғалысы ережелерін сақтауға жауапкершілікпен қарауын қалыптастыру болды.
*Сабақтарда жол-көлік оқиғаларының негізгі себептері қарастырылды, жаяу жүргіншілер мен жүргізушілердің жүріс-тұрысына байланысты қауіп факторлары анықталды, жол қозғалысы ережелері туралы білім деңгейі көтерілді.
Әңгімелесулер презентацияны, нақты жағдайларды талқылауды және рөлдік ойындарды қамтитын интерактивті форматта жүргізілді. Оқушылар диалогқа белсене қатысып, сұрақтар қойып, өз бақылауларымен бөлісті.
Өткізілген әңгімелесулер оқушылардың ЖКО себептері туралы білім деңгейін арттыруға және олардың жол қозғалысы қауіпсіздігіне жауапкершілікпен қарауын қалыптастыруға мүмкіндік берді.
6. Тәрбие жұмысы:
Тәрбие жұмысы аясында бір-біріне, үлкендер мен кіші оқушыларға құрметпен қарауды қалыптастыруға көп көңіл бөлінді. Достық, төзімділік және жанжалдарды шешу тақырыбында әңгімелер жүргізілді.
Ата-аналармен ашық диалог негізгі проблемаларды анықтауға және оларды шешу жолдарын бірлесіп іздеуге көмектесті.
7. Оқушылармен жеке жұмыс:
Әрбір оқушымен жеке қызығушылықтарын, оқу қиындықтарын және психологиялық жайлылығын анықтауға бағытталған әңгімелесу жүргізілді.
Оқуда қиындықтарға тап болған оқушыларға қолдау көрсету ұйымдастырылған.
8. Ата-аналармен өзара әрекеттесу:
1 жартыжылдықта ата-аналар жиналысы өткізілді.
Ата-аналар жиналысында кл басшы "Бірыңғай тәрбие" бағдарламасының жұмыс жоспарымен таныстырды. Бағдарлама ортақ құндылықтарға, жалпыадамзаттық, ұлттық және тәрбиелік - ар-ождан құндылығына, талап қою құндылығына және ұлттық мүддеге негізделген.
Мектептің ішкі тәртіп ережелері, сондай-ақ оқу уақытында және одан тыс уақытта оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары туралы түсіндіру жұмыстары жүргізілді.
Жарақаттанудың алдын алу, төтенше жағдайлардағы мінез-құлық, сондай-ақ балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерінде ата-аналармен өзара іс-қимыл мәселелері қаралды.
Жасөспірімдердің деструктивті мінез-құлқының себептері мен жасөспірімдердің мәселелерін шешу жолдары талқыланды.
9. Қорытынды:
1 Жартыжылдықта сыныппен жұмыс нәтижелі болды және туындаған қиындықтарға қарамастан оқушылардың көпшілігі жақсы нәтиже көрсетті. Алдағы уақытта қиналып жүрген оқушылармен жұмысты күшейту, сондай-ақ ата-аналарды сынып өміріне қатысуға белсенді түрде тарту жоспарлануда.
2024-2025 оқу жылының бірінші жартыжылдығындағы тәрбие жұмысының талдауы
3-сыныпта оқу жылының басына 10 оқушы. Сыныпта 4 ұл, 6 қыз бала бар.
Вагнер С. мен Лазарев Н. өгей әкелері бар отбасыларда тұрады. Инклюзивті оқытудағы бір бала – Лазарев Никита
Жыл басында сыныпқа басқа мектептен Юлия Герасименко келді. Ұжым баланы мейірімділікпен қабылдады, жанжалды жағдайлар болған жоқ.
Сынып тату, ұйымшыл барлық балалар бір-бірімен жақсы қарым-қатынаста, достық қарым-қатынаста. Басқа балалармен жанжалды жағдайлар байқалған жоқ.
Тәрбие жұмысының мақсаты: өз халқының рухани және мәдени дәстүрлерінде тәрбиеленген, өз елінің бүгіні мен болашағы үшін жауапкершілікті сезіне отырып, Отан тағдырын өзінің жеке тұлғасы ретінде қабылдайтын, өнегелі, жауапты, бастамашыл, шығармашыл азамат ретінде баланың жеке басының дамуына жағдай жасау; ортақ міндеттерді тиімді шешу мақсатында педагогтардың, ата-аналардың және білім алушылардың өзара әрекеттесу үдерісіне жәрдемдесу.
Міндеттер:
1. болашақ Патриоттың адамгершілік-құқықтық мәдениетін арттыру;
2. жағдайлар жасау үшін әлеуметтік-мәдени және медиамәдениетті білім алушыларды жалпыадамзаттық, өңірлік және жергілікті мәдени дәстүрлер негізінде тәрбиелеу және дамыту;
3. еңбекке, шығармашылыққа, салауатты өмір салтына пәрменді оң көзқарасты қалыптастыру үшін жағдайлар жасау;
4. әрбір оқушының жеке басының өзін-өзі жүзеге асыруына жағдай жасау, жетілдіру мектептегі өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру бойынша жұмыс;
5. балаларды тәрбиелеудегі отбасының рөлін күшейту және отбасын мектептегі оқу-тәрбие іс-әрекетін ұйымдастыруға тарту.
6. жандандыру жұмыстар білім алушылардың тәрбиелік деңгейін зерделеу бойынша.
Оқушылар өзінің дамуы үшін білім алудың құндылықтарын түсінеді, оқу пәндеріне, еңбекке, қоғамдық өмірге қызығушылық танытады. Балалар ұжымындағы атмосфера мейірімді, позитивті, серіктестік қарым-қатынастар мен балалардың бірлескен іс-әрекеттері басым. Балалар арасындағы жанжалдар, егер олар туындаса, тез және нәтижелі шешілді. Балалар жыл бойы мұғалімнің талаптарын орындауға тырысты. Балалар бір-біріне көмек көрсетеді, үлкендерге құрметпен қарайды. Оқушылардың басым көпшілігі сынып істеріне белсене араласады. Балалар еңбек іс-әрекетіне белсене қатысады, сыныпта кезекшілік атқарады, әртүрлі тапсырмаларды орындайды, үлкендер мен жолдастарының еңбегін бағалауды үйренеді.
Тәрбие жұмысын мақсаттар мен міндеттерге сәйкес талдау көрсеткендей, атқарылған жұмыстар сынып ұжымының қалыптасуына, тұлғаның интеллектуалдық, адамгершілік және физикалық қалыптасуына, тұлғалық және шығармашылық қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға ықпал етті, педагогикалық ықпал етудің негізгі бағыттары, әдістері мен құралдары сәйкес келді. бастауыш сынып оқушыларының жас ерекшеліктері мен психофизикалық ерекшеліктері. Тәрбие жұмысы жоспарланған жұмыстың барлық бағыттарын қамтыды, оны жүзеге асыруда бала тәрбиесінде оң нәтижелерге қол жеткізілді. Оқу жылының басында қойылған мақсаттарға қол жеткізілді, міндеттер орындалды, жалпы жұмыс мақсатты және тиімді жүргізілді.
Сынып жетекшісі : Галатюк Б.
Тәрбие жұмысын талдау
үшін I 2024-2025 оқу жылының жартыжылдығы.
4 сынып
Сынып жетекшісі: Хорошун А.К.
Барлығы жылытәрбие жұмысы "БІРТҰТАС ТӘРБИЕ" бірыңғай тәрбие бағдарламасы бойынша жүргізілді, ол ұлттық құндылықтарға негізделген.,
қазақ халқының жалпыадамзаттық құндылықтары.
Осы бағдарлама негізінде 2024-2025 оқу жылына тәрбие жұмысының жоспары құрастырылды.
Негізгі 6 құндылық бойынша жұмыс істеді:
- Тәуелсіздік және Патриотизм
- Бірлік пен Ынтымақ
- Әділдік және жауапкершілік
- Заң және тәртіп
- Еңбекқорлық және Кәсіпқойлық
-Жасампаздық және Жаңашылдық
Ай сайын тұтас тұлғаны қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар қамтылады. Жылы I жартыжылдықтар іске асырылды:
Қыркүйек – еңбексүйгіштік және кәсіпқойлық айы (Еңбек күніне арналған сынып сағаты "Еңбек - бұл береке","Буллинг","Отбасы күні" сынып-сағаты)
Қазан – тәуелсіздік және патриотизм айы (Республика күніне арналған сынып сағаты"25 қазан – Республика күні ұлттық мерекесі"
"Менің Республикам - менің мақтанышым!","Құқық бұзушылықтың алдын алу жолдары" сынып-сағаты;Халықаралық қарттар күніне арналған сынып сағаты
Қараша – әділдік және жауапкершілік айлығы ("Адал азамат – адал еңбек" сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша сынып/сағ; "Ұлттық валюта күні"; "Отанды сүю деген сөз..." сынып/сағ; азаматтық құқықтық сана және құқық бұзушылықтың алдын алу айлығы аясында "Балалар құқығы" сынып/сағ және "Балалар құқығы туралы" сынып/сағ).
Желтоқсан – бірлік пен тәртіп айы (Тәуелсіздік күніне арналған "Менің Отаным" сынып сағаты; "Кибербуллинг" сынып сағаты; "Бір жер, бір халық, бір болашақ" сынып сағаты), "Тәуелсіздік – менің теңдессіз байлығым»
Бірінші және екінші тоқсанның қорытындысы бойынша Ата-аналар жиналысын өткізді.
Барлық тәрбиелік іс-шаралар белгіленген мерзімде, жақсы ұйымдастырушылық деңгейде өтті, олардың әрқайсысы тәрбие жұмысы жүйесіндегі буын бола отырып, өз мақсаттары мен міндеттерін шешті.
Барлық өткізілген іс-шаралар, әңгімелер, ойындар, мерекелер балалар оқушылар ұжымының бірігуіне ықпал етті.
Топпен жұмыс барысында балалар ұжымын біріктіруге, балалардың коммуникативтік, рухани-адамгершілік қасиеттерін дамытуға бағытталған іс-шараларды өте маңызды деп санаймын. Осыған байланысты өткізілді достық туралы, қарым-қатынас ережелері туралы әңгімелер сқо құрдастары мен достары, "сыпайы" сөздер, адалдық, мектептегі отбасы туралы. Мен бұған тырысамын балалар арасында достық қарым-қатынас қалыптасты қарым-қатынастар.үшін олар бір-бірімен белсенді араласып, бір-біріне көмектесті.
Жартыжылдық бойы тұрақты түрде әңгімелер жүргізілді мектептегі, қоғамдық орындардағы, асханадағы тәртіп ережелері туралы, басқа адамдардың мүлкіне қатынасы туралы, олардың әрекеттері үшін жауапкершілік туралы. Бойынша нұсқаулықтар өткізілді АҚБ талаптарын сақтау..
Күн сайын өткізілді:
"Ұлттықойын – ұлттықазынасы" білім алушылардың бос уақытын ұйымдастыру (үстел ойындары: тоғызқұмалақ, домино, дойбы, шахмат, жұмбақтар, сурет салу)
"Өнегелі" күнделікті жеке әңгімелесулер сдевочкалармен, онда мінез-құлық, оқу, күнделік жүргізу, үй тапсырмасын орындау, мұғалімдермен және өзара қарым-қатынас мәселелері талқыланды. Сондай-ақ балалардың қызығушылықтары мен бейімділіктері зерттелді, бұл қыздарды өздерін ашуға, көрсетуге, пайдалы сезінуге болатын іс-шараларға тартуға мүмкіндік берді.
"Үнемдітұтыну" – табиғи ресурстарға ұқыпты қарауды қалыптастыру (күнделікті гигиеналық процедуралар кезінде суды үнемдеу туралы үнемі ескерту).
АПТА САЙЫН:
"Менің Қазақстаным" тәрбие сағаттарында Қазақстан Республикасының Әнұранын орындау.
Аптаның дәйексөздері – оқу және тәрбие жұмысының лейтмотиві оқудан тыс іс-шаралар айтылды, түсіндірілді және сынып сағаттарында бекітілді.
"Қауіпсіздіксабағы" - білім алушылардың жеке қауіпсіздігін сақтауы туралы тәрбие сағаты аясында 10 минут бөлінді (жоспар бойынша)
Бірінші жартыжылдық ішінде жалпы мектептік іс-шараларға қатыстық:
1 сентября – «Білімкүні» (День знаний);
Қазақстан халықтарының тілдері күні, қазақ ақыны, әдебиеттанушы, түркітанушы, публицист, педагогтың туған күні,
аудармашы, қоғам қайраткері Ахметтің Байтурсынулы;
халықаралық қарттар күніне арналған мерекелік концерттерде; ко Мұғалім күні;ко Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне; жаңа жылдық ертеңгілікте.
Осылайша, бірінші жартыжылдықтағы жұмысты қорытындылай келе, тәрбие жұмысының оң нәтижесі туралы қорытынды жасай аламын. Балалардың тәрбиелік деңгейі жоғарылады: жеке бас гигиенасын сақтау дағдылары, өзін-өзі күту дағдылары, қарым-қатынас дағдылары: қарым-қатынас, бір-біріне деген достық қарым-қатынас қалыптасты.
Жылы II жартыжылдық:
- барлық бағыттар бойынша күшейтілген жұмысты жалғастыру.
-баланың жеке басының эмоционалдық, физикалық, психикалық дамуына қолайлы жағдай жасауды жалғастыру
Сыныптық басшы:Хорошун Анна Константиновна
Оқу-тәрбие жұмысын талдау
сынып жетекшісінің 5 сыныптың
үшін I 2024 - 2025 оқу жылының жартыжылдығы
5-сыныпта 7 оқушы оқиды. Оның ішінде қыздар – 5 адам, ұлдар – 2. Ұлттық құрамы: қазақтар – 2 адам (29%), орыстар - 4 адам (57%), белорустар - 1 адам (14%).
Бірінші жартыжылдықты "4" және "5" сыныптарында төрт оқушы бітірді – Бортник Алина, Исаенко Арина, Дүйсен Ақерке, Қаржаубай Гүлжайна. Оқу жағынан әлсіз балалар бар екені анық. Мен сыныптағы оқу үдерісін үнемі қадағалап отырамын: пән мұғалімдерімен қарым-қатынас жасаймын және оқу жағдайын ата-анама жеткіземін. Сондай-ақ сынып оқушыларымен үнемі оқу тақырыбы бойынша жеке әңгімелер жүргіземін.
Оқушылар 5 сыныптар әртүрлі іс-шараларға ықыласпен қатысады. Ағымда I жартыжылдықта мектеп аясында сыныптан тыс пәндік іс-шаралар өткізілді, оған көптеген сынып оқушылары қуана қатысты және мүмкіндігінше балалар қатысқан байқаулар өтті.
Оқу жылының басында сынып активі жасақталып, сынып оқушыларына міндеттер жүктелді. Бірақ барлық оқушылар өз міндеттерін және өздеріне берілген тапсырмаларды адал орындай бермейді, содан кейін олар туралы ұмытады, содан кейін оларды маңызды емес деп санайды. Еске салу, бақылау қажет. Сыныпта өзін-өзі басқаруды дамыту бойынша жұмыс жалғасатын болады.
Тәрбие жоспарына сәйкес бірінші жартыжылдықта "Біртұт тәрбие" бірыңғай тәрбие бағдарламасының барлық бағыттары бойынша сынып сағаттары мен әңгімелер өткізілді. Әр сынып сағаты "қауіпсіздік сабағынан" басталды. Жылы жартыжылдық ағымында жол қозғалысы ережелері зерделенді, "мектепке баратын қауіпсіз жол", "Өрт қауіпсіздігі", "Абайлаңыз, жұқа мұз", "Жаңа жылдық шыршадағы жүріс–тұрыс ережелері" - қауіпсіздік техникасы бойынша әңгімелер мен нұсқаулықтар өткізілді. Осы әңгімелер мен нұсқаулықтардың мақсаты – бізді күтіп тұрған қауіпті және зиянды факторлар, төтенше жағдайлар туралы елестетуге мүмкіндік беру. Оқушылардың бойында жеке басының және айналасындағылардың қауіпсіздігіне саналы және жауапкершілікпен қарауды қалыптастыру, олардың қолайсыз, өмірге қауіп төндіретін жағдайларда өмірі мен денсаулығын сақтау қабілетіне ие болу, зардап шеккендерге көмек көрсету.
Әрбір оқушымен психологиялық жайлылықты сақтауға бағытталған жұмыс, алдын алу жұмыстары жүргізілді буллинга. Оқуда және қарым-қатынаста қиындықтарға тап болған оқушыларға қолдау көрсету жалғасты.
Барлық балалар мектептегі кезекшілікке адал қарайды: аптаның басында олар өз бетінше үзіліс жасайды, посттарда тұрады, екінші қабатта бастауыш сынып оқушыларымен ойнайды.
Сабақтан босатулар бар, бірақ олар дәлелді себептермен. Оқушылардың сабаққа келмеуі ауруға және отбасылық жағдайларға байланысты. Барлық анықтамалар мен ата-аналардың түсініктемелері бар.
Ата-аналармен жұмыс жұмыс жоспарына сәйкес жүргізіледі. Екі ата-аналар жиналысы өткізілді: "Бесінші сыныпқа қош келдіңіздер" және "Бесінші сынып оқушысының мектепке бейімделуіндегі қиындықтар".
Сынып жетекшісі: Куриленко Б.
6 сыныптағы тәрбие жұмысы туралы есеп
2024-2025 оқу жылының 1 жартыжылдығына
Есепті кезеңнің басында сыныпта 17 оқушы - 6 ер бала және 11 қыз бала болды. Бірінші жартыжылдықтың соңында сыныптағы балалар саны өзгерген жоқ. Бірінші және екінші тоқсандарда тәрбие жұмыстары жоспарға сай жүргізілді. Апта сайын сынып сағаты, сәрсенбі күндері 7 сабақ өткізілді.
Балалардың мінез-құлқында агрессия болмайды, олар сабырлы, тәртіпті сирек бұзады, сынып тату. Балалардың белсенділігі байқалады, олар мектеп өміріне, мектептегі, аудандық деңгейдегі зияткерлік және спорттық іс-шараларға қатысады.
Екінші тоқсан бойы балалар Республикалық олимпиаданың аудандық кезеңіне қатысып, жүлделі орындарға ие болды. Нәтижелер келесідей болды: Куриленко Кристина – математикадан 3 орын, Ткачева Анна - жаратылыстану пәнінен 2 орын, Аманбай Сабина- орыс тілінен 3 орын, Мазиева Лиана- қазақ тілінен 1 орын. Лиана олимпиаданың облыстық кезеңіне өтті. "Алтын сақа" математикалық сайысында үшінші орынды иеленді Куриленко Ирина. Зияткерлік марафонда "Ақбота" сонымен қатар жүлделі орындарды 6-сынып қыздары - Ткачева Анна иеленді, Куриленко Кристина, Аманбай Сабина, Желтова Алина.
Тоқсанына бір рет оқушыларға мектеп бойынша кезекшілік жүргізу қажет болды. Оқушылардың міндеттеріне мыналар кірді: бекеттерде тұру, кешігіп келгендерді есепке алу, қабырға газетін шығару, аяқ киімнің тазалығы мен едендердегі тәртіпті қадағалау, дәптерге ескертулерді жазып, есеп беру. сызғышта.Бастап бұл міндеттерді олар жақсы атқарды.
Бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша сыныпта 5 үздік, 8 жақсы оқушы, 4 үлгерімі жоғары оқушы бар. Білім сапасы 50%, үлгерім 100% құрайды.
Апта сайын жұма күндері кабинеттерді жалпы тазалау жұмыстары жүргізіліп, кабинеттегі жабық гүлдерге күтім жасалды.
Жүргізілген тәрбие жұмысы аяқталды деп есептеймін.
Сынып жетекшісі - Черненкова Ю.Н.
Талдамалық анықтама
І жартыжылдықтағы тәрбие жұмысы бойынша
2024-2025 оқу жылының
Сыныбы:7
Сыныптық басшы:Ахмет А.Т
Тәрбие жұмысының мақсаты:
Қазақ мәдениетінің құндылықтары, азаматтық жауапкершілік, патриотизм, парасаттылық, адалдық, ар-ождан, рухани-адамгершілік қасиеттер негізінде үйлесімді дамыған тұлғаны қалыптастыру.
Іске асырылған міндеттер мен іс-шаралар:
Тәрбие бағдарламасы аясында І жартыжылдықта мыналарға бағытталған жұмыстар жүргізілді:
Сынып активін оқушылар оқу жылының басында сынып жиналысында ашық дауыс беру арқылы таңдады, көптеген балалар болуын тіледі тапсырма. Барлығы өздерінің қоғамдық міндеттерін адал атқарды.
Тәрбие жұмысының нәтижелері
Ұжымды біріктіру, бір-біріне деген толеранттылыққа тәрбиелеу міндеті жеке әңгімелесу барысында, сынып сағаттарында, қоғамдық жұмыстар кезінде, іс-шараларға дайындық кезінде жүзеге асырылды. Сыныпта топтар жоқ, балалар бір-бірімен белсенді және тату сөйлеседі.
Жеке жұмыс барлық оқушылармен, бірақ әсіресе үлгерімі, мінез-құлқында проблемалары бар оқушылармен жүргізілді. Олардың қатарына Костенко мен кіреді, Төленова А, Печайкина А. Бұл оқушылардың ата-аналары мектепке шақырылып, олармен әңгімелесулер жүргізіліп, қиындықтарды жеңу жолдары белгіленді.
І жартыжылдықта екі ата-аналар жиналысы өткізілді. Барлық ата-аналармен телефон арқылы жүйелі түрде байланыс орнатылды.
2024-2025 оқу жылының екінші жартыжылдығында қажет:
- оқуға саналы көзқарасты қалыптастыруға көбірек көңіл бөлу;
- мектепте және одан тыс жерлерде өзін-өзі ұстау мәдениетін тәрбиелеу;
-осы жұмысқа ата-аналарды тарта отырып, оқушылардың білім сапасын 50%-ға дейін арттыруға қол жеткізу.
Сынып жетекшісі: ________ Ахмет А.Т
8-сыныптың жартыжылдық тәрбие жұмысын талдау
2024-2025 оқу жылы (орыс тілінде)
2024-2025 оқу жылына арналған тәрбие жұмысының мақсаттары :
- әр баланың дамуын қамтамасыз ететін тәрбиелік орта ретінде сынып ұжымын қалыптастыру;
- сыныпта қолайлы психологиялық ахуалды қамтамасыз ету;
- бар өмірлік тәжірибені ескере отырып, әрбір оқушының жеке басының табысты дамуы үшін, сондай-ақ оқушылардың физикалық дамуы үшін қолайлы орта, қолайлы жағдайлар жасау.
Тәрбие жұмысының негізгі міндеттері:
- сыныпта сәттілік жағдайын жасау;
- сынып ұжымын біріктіруге, сыныптастары арасында достық қарым-қатынасты қалыптастыруға ықпал ету;
- денсаулықты сақтау және нығайту үшін жағдай жасау;
- сыныптық өзін-өзі басқаруды дамыту
- әр оқушының шығармашылық, интеллектуалдық және физикалық мүмкіндіктері мен қабілеттерін дамытуға қызығушылықты ояту.
Психологиялық-педагогикалық мінездеме: 8–сыныпта 12 оқушы оқиды, оның ішінде 7 ұл және 5 қыз. Алты оқушы оқуға дайындығының орташа деңгейін көрсетеді. Бұл көптеген оқушылардың мектепте оқуға дайындығының орташа деңгейіне ие екендігін және одан әрі оқу барысында көптеген тапсырмаларды өз бетінше немесе ересек адамның елеусіз көмегі арқылы жеңе алатындығын көрсетеді. Оқушылардың көпшілігінің өзіне-өзі қызмет көрсету дағдылары бар, бір-біріне көмектесе алады. Сабақта зейінді және белсенді, аудандық олимпиадаларға қатысатын, деңгейі бар балалар тобы анықталды қалыптастырылған танымдық қызығушылықты дамыту. Мұндай оқушыларға Бортникті жатқызу қажет Үміт, Қожахметоваға Жұлдыз, Махортов Дмитрий. Сыныпта мұқият қарайтын, абай болатын, қателесуден қорқатын оқушылар бар. Олар сабақта жоғары белсенділік танытпайды, дегенмен, әдетте, сұрақтарға дұрыс жауап беріп, оқу тапсырмаларын орындап, жаңа материалды саналы түрде қабылдайды. Бұл топты келесі оқушылар құрайды: Мазиева Милан және ГалатюкСофья . Сыныпта оқитындар: Толық емес отбасылардан – Галатюк София, Графенштейн Анджела және ГрафенштейнКирилл . Барлық отбасыларда ата-аналар бала тәрбиесімен айналысады. Оларда үй тапсырмасын орындауға қажетті жағдайлар жасалған. Ата-аналар мектеп өміріне қызығушылық танытады.
Үлгерімді талдау.
1. Үздіктер – 1; 2. Үздіктер -5: 1) Қожахметова Жұлдыз; 2) Махортов Дмитрий. 3) Мазиева Милана4) Галатюк Софья5) Сарысукорадислав
3. Аттестацияланбағандар – жоқ .
4. Тәрбие жоспарына сәйкес тақырыптар бойынша сынып сағаттары өткізілді. Жеке қауіпсіздік сабақтары.. Күзгі және қысқы каникулдардағы қауіпсіздік техникасы.
5. Ата-аналармен жұмыс. Бірінші жартыжылдықта 2 ата-аналар жиналысы өткізілді: №1 жиналыстың тақырыбы "Ата-ана билігі туралы". №2 ата-аналар жиналысы "Әлеуметтік желілердің қауіптілігі" .
Қорытындылар: Әзірленген іс-шаралар кешені білім беру мәселелерін ойдағыдай шешуге мүмкіндік берді. 2-ші жартыжылдықта қажет: 1. Жылдық жоспарды жүзеге асыру бойынша жұмысты жалғастыру. 2. Балалар арасында салауатты өмір салтын насихаттау жұмыстарын күшейту.. 3. Мектепте өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру бойынша жұмысты жетілдіру.
Оқу-тәрбие қызметін талдау
сынып жетекшісінің 10 сынып оқушылары
үшін І жартыжылдық
2024 - 2025 оқу жылының
Жылы 10 сыныпта оқытутарын 9 оқушылардың. Оның ішінде қыздар – 3 адам, ұлдар – 6. Ұлттық құрамы: қазақтар – 2 оқушының, 7 оқушылар – орыстар. Сыныптың әлеуметтік төлқұжаты: қорғаншы отбасынан 1 бала, толық емес отбасынан 1 бала.
Қорытынды бағалар бойынша бірінші жартыжылдықта барлық оқушылар бітірді "5","4", "3". Оқу жоспарында бар олқылықтар. Бірінші жартыжылдықта мен сыныптағы оқу үдерісін бақылап отырдым: пән мұғалімдерімен үнемі байланыста болып, оқу жағдайын ата-аналарына жеткізді. Сондай-ақ сынып оқушыларымен жүйелі түрде оқу және тәртіп тақырыбында жеке әңгімелесулер өткізіп отырды. Сынып неғұрлым ұйымшыл бола бастады.
10 сынып оқушылары белсенді. Әртүрлі сынып сағаттарына немесе іс-шараларға қатысты. Мектеп аясында сыныптан тыс пәндік іс-шаралар өткізілді, оған балалар қуана қатысты және мүмкіндігінше балалар қатысқан байқаулар өтті.
Оқу жылы бойы балалар түрлі байқаулар мен іс-шараларға қатысты:
Тәрбие жоспарына сәйкес жыл бойы барлық бағыттар бойынша сынып сағаттары мен әңгімелер өткізілді. Сынып жиналыстарында балалармен бірге жауапкершілікті қалай дұрыс бөлу керектігін шешеміз.
ҚТ бойынша әңгімелесулер мен нұсқаулықтар өткізілді. Осы әңгімелер мен нұсқаулықтардың мақсаты – бізді күтіп тұрған қауіпті және зиянды факторлар, төтенше жағдайлар туралы елестетуге мүмкіндік беру. Оқушылардың бойында жеке басының және айналасындағылардың қауіпсіздігіне саналы және жауапкершілікпен қарауды қалыптастыру, олардың қолайсыз, өмірге қауіп төндіретін жағдайларда өмірі мен денсаулығын сақтау қабілетіне ие болу, зардап шеккендерге көмек көрсету.
Сыныптағы барлық оқушылардың қоғамдық тапсырмалары бар және оларды ойдағыдай орындауда.
Сабақтан босатулар бар, бірақ олар дәлелді себептермен. Оқушылардың сабаққа келмеуі ауруға және отбасылық жағдайларға байланысты. Барлық анықтамалар мен ата-аналардың түсініктемелері бар.
Осы сыныптағы жұмыс барысында сыныптағы жалпы психологиялық жағдай қолайлы деген қорытынды жасауға болады. Жігіттер ақжарқын, бір-біріне, үлкендерге құрметпен қарайды. Сынып ұжымының ұйымшылдық деңгейі сәл көтерілді деп есептеймін. Бір қуантарлығы, мен балалармен жақсы байланыс орната алдым. Қоғамдық тапсырмалар уақытында орындалады, бірақ, өкінішке орай, барлық оқушылар сынып жетекшісінің өтініштеріне ықыласпен жауап бере бермейді.
Міндеттер:
Алға қойылған міндеттер жылдың басында шешілді, бірақ ішінара шешілді, сондықтан келесі міндеттерді шешу бойынша жұмысты жалғастыру қажет:
- мектеп оқушыларының достарымен, мұғалімдерімен, ата-аналарымен қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру:
- сынып ұжымын қалыптастыру және дамыту;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру;
- тұлғаның адамгершілік және азаматтық қасиеттерін қалыптастыру;
- ата-аналарды сыныптың тәрбие үдерісіне тарту;
Сынып жетекшісі __________ Сүгірбаев М.
2024-2025 оқу жылының 11-сыныбының жартыжылдық жұмысын талдау
2024-2025 жылдары 10 сыныпта 3 адам оқиды. Бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 3-сыныпта екпіндеткіштер (Аманбаева Т., Баева А.,Қабдулин Н.) Оқушылардың жалпы интеллектуалдық деңгейі (ақыл–ой, рухани) жақсы. Сынып бойынша білім сапасы 100%.
Барлық оқушылар ауқатты отбасынан шыққан. Ата-аналар оқушыларды оқыту мен тәрбиелеуге қызығушылық танытады. Сынып өте шапшаң, жігерлі. Жалпы мектептік іс-шараларға белсенді қатысады.
Ағымдағы уақытта тәрбие жұмысының жоспарына сәйкес сынып сағаттары өткізілді.
Сағат саны |
Сабақтың тақырыбы |
02.09.2024 |
"Мектеп-жақсылық мекені"./ №1 қауіпсіздік сабағы:"Жедел жәрдем нөмірлері". |
09.09.2024 |
"Мен және менің отбасым". /№2 қауіпсіздік сабағы:"Сіз іс-шараларда қауіпсіз ортаны сақтауға жауаптысыз" |
16.09.2024 |
"Өзіңді қорға буллинга!»/ №3 қауіпсіздік сабағы: "Қауіпсіз қаржылық операцияларды жүргізу ережелері. Қаржы пирамидаларының қауіптілігі" |
23.09.2024 |
"Еңбек - береке"./ №4 қауіпсіздік сабағы:"Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз етуге болады?" |
30.09.2024 |
"Қоғамға қызмет ету" - жұмыс волонтерлікке /№5 қауіпсіздік сабағы:"Салақтық пен серіктестік үшін жауапкершілік" |
07.10.2024 |
"Мұғалімнің даналығы". /№ 6 қауіпсіздік сабағы: "Төтенше жағдайларда әрекет ете білу" |
14.10.2024 |
"Цифрлық әлемге қауіпсіз қадам бас"./ №7 қауіпсіздік сабағы:"Секталардың ықпалынан қалай құтылуға болады?" |
21.10.2024 |
" "Жұмбақ тарихы мен жарқын ертеңі бар ел!" /№8 қауіпсіздік сабағы: "Шынайы достық пен жалған достықты ажыратыңыз" |
04.11.2024 |
" Адал адам - адал еңбек -адал табыс"/ |
11.11.2024 |
"Ұлттық валюта - теңге"/ |
18.11.2024 |
"Өзіңді қорға буллинга!»/№ 11 қауіпсіздік сабағы: "Шұғыл қызметтердің телефон нөмірлері және сенім телефоны ". |
25.11.2024 |
"Балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын алу - басты міндет"/№12 қауіпсіздік сабағы: "Сіз іс-шараларда қауіпсіз ортаны сақтауға жауаптысыз" |
02.12.2024 |
Әңгіме "Өмір керемет!"/ |
09.12.2024 |
"Өзіңнен қорға буллинга!"/ "Мен өз жетістіктерімді Отаныма арнаймын!" / |
23.12.2024 |
"Бірлік пен келісім". |
Мектептегі қауіпсіздік техникасы, жол қозғалысы ережелері бойынша әңгімелер жүргізілді. Оқушылардың құқықтары мен міндеттері туралы әңгімелер. ЖРВИ-ның алдын алу, су тасқыны кезіндегі қауіпсіздік шаралары, қысқы каникул кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы әңгімелер.
Ата-аналармен және жұртшылықпен жұмыс.
Тегі.жиналыс "Бала қауіпсіздігі - қоғамның басымдығы"
Род.жиналыс "11 сынып түлектерін даярлаудағы мектеп пен отбасының ынтымақтастығы"
Оқушылармен жеке жұмыс.
Сынып бойынша кезекшілік;
Сабаққа қатысуды бақылау;
Кәсіптік бағдарлау бойынша тесттер.
Жалпы мектептік іс-шараларға қатысу.
Сыныптағы барлық оқушылар қоршаған ортамен: мектеп оқушыларымен, мұғалімдермен, басқа сынып оқушыларымен белсенді байланыста болады. Олардың құндылық бағдары қалыптасады, адамдарға, еңбекке, оқуға, мектепке, сыныпқа, мұғалімдерге оң көзқараспен қарайды.
Сынып жетекшісі Черненкова Б.